Fobije in psihoterapija

Beseda fobija izhaja iz grške besede »phobos« – strah. Le nekateri od strahov so ljudem prirojeni, kot na primer strah pred padanjem in pred hrupom. V primeru fobije pa se pojavi strah pred določenimi objekti ali situacijami, ki je pretiran glede na samo nevarnost, ki jo predstavlja ta objekt ali situacija. Objekti in situacije so številni: na primer strah pred določenimi živalmi (pajki, kačami…), višino, globino, zaprtimi ali odprtimi prostori, vožnjo, letenjem, injekcijo, krvjo… Specifične fobije so tako poimenovane z objekti ali situacijami: agorafobija (strah pred odprtimi prostori), akrofobija (strah pred višino), klavstrofobija (strah pred zaprtimi prostori), itn. Posledica teh strahov je, da se oseba prične izogibati objektom ali situacijam, ki jih sprožajo. Ko ti strahovi postanejo tako intenzivni, da ovirajo vsakodnevno delovanje, govorimo o fobiji.

Specifične fobije so ena najbolj pogostih duševnih motenj, uvrščamo pa jih med anksiozne motnje. Dostikrat se oseba s specifično fobijo ne odloči za zdravljenje, kar pa fobije še dodatno okrepi. Čeprav je izogibanje situacijam, ki povzročajo strah, kratkoročno blagodejno, pa na dolgi rok strahove še bolj ojača – izogibanje tako preide v navado.

Psihoanalitična psihoterapija je uspešna pri zdravljenju specifičnih fobij, saj se ne ustavi le pri odpravi neprijetnih simptomov, temveč skuša razkriti vzroke, ki so jih povzročili. Psihoanaliza pojasnjuje nastanek fobij v nerazrešenih notranjih konfliktih, ki so lahko nastali že zgodaj v otroštvu. Ti konflikti so potlačeni ali pa se prestavijo na različne objekte ali situacije, ki nato sprožajo strahove. Fobije se razrešijo, ko se ti konflikti ozavestijo in predelajo v psihoterapevtskem procesu. Psihoterapija v Ljubljani je lahko zelo učinkovita pri iskanju vzrokov za vaše fobije in posledični odpravi le-teh.