Granolom boli enako kot granulom

Granulomsko periapikalno vnetje nastopi zaradi bakterij, s katerimi se okuži zobni živec. Zobozdravniki običajno takšno kronično vnetje zoba imenujejo granulom, večina ljudi pa mu reče granolom. To poimenovanje se je v splošni rabi tako zelo pogosto, da bomo besedo uporabljali tudi v pričujočem članku. Ne glede na to, kako ga imenujete, pa gre gotovo za zelo neprijetno vnetje, ki ga lahko spremlja tudi občasna bolečina ali druge težave z zobmi, velikokrat pa ga sploh ne občutimo, kar je še huje. Zakaj? Preberite si v nadaljevanju!

Nevidne težave z zobmi

Granolom največje težave običajno povzroči takrat, ko niti ne vemo, da ga imamo. Vnetje namreč lahko poteka brez bolečin, zaradi česar ga ne začnemo zdraviti pravočasno. Prav iz tega razloga se vnetje tako zelo razširi, da ne prizadene le zobnih korenin, ampak se razširi na čeljustno kost oziroma prodre do zobnega živca. Preko njega se lahko bakterije razširijo tudi drugam po telesu in povzročajo različne bolezni in vnetja. Za vse to je vzrok granolom. Če ni pravočasno zdravljen, pa lahko vodi tudi v izgubo živca, saj granolom povzroči odmrtje zobnega živca in s tem mrtev zob, ki zaradi tega lahko tudi izpade.

Preprečite izgubo zoba

granolomČe želimo preprečiti izgubo zoba, moramo granolom ustrezno zdraviti. To pa je možno le, če vemo, da ga imamo. Kako vedeti, da imamo granolom, če pa so znaki tega kroničnega vnetja lahko zelo neopazni? Tako, da redno obiskujemo zobozdravnika. Redno obiskovanje zobozdravnika je najboljša preventiva, ki nam pomaga pravočasno prepoznati granolom, ampak tudi druge težave z zobmi. Sami namreč granolom lahko hitro spregledamo, zobozdravnik pa prepoznal znake, ki kažejo, da bi lahko šlo za granolom oziroma granulom, in nas bo ob tem preventivno poslal na rentgensko slikanje zob, kjer se dobro vidi, za kakšno težavo gre. Granolom je namreč na rentgenskem posnetku dobro viden, s prostim očesom pa ga ne moremo opaziti.

Poleg tega je redno obiskovanje zobozdravnika odlična preventiva, s pomočjo katere lahko preprečimo, da do težav z zobmi sploh pride. Na tak način lahko preprečimo tudi granolom, saj do njega pride prav zaradi neustrezne skrbi za zobe. Pogosto namreč bakterije v zobno korenino vdrejo skozi mikro razpoke, ki nastanejo v zobu in niso pravočasno opažene, enako pa lahko do razpok pride tudi v dotrajanih zalivkah ali plombah. Če redno hodimo k zobozdravniku, je tako veliko manj možnosti, da nam bo težave povzročal granolom!