Kako deluje 3D tiskalnik

Vsi vemo, da 3D tisk postaja vedno bolj uporabljena tehnika za izdelavo raznoraznih izdelkov ter prototipov, medtem ko večina niti ne ve, kako postopek deluje. V začetku 3D tiskanja je bila najbolj popularna izdelava plastičnih izdelkov, ki so predvsem prototipi produktov, ki jih imajo podjetna namen razviti. Cene 3D tiska so lahko tudi do 100x nižje, kot je izdelava prototipa stala včasih.

Poznamo več vrst in načinov 3D tiskanja. Proces, kjer tiskalnik plast za plastjo segreva in posledično skupaj zlepi prah, na določeni površini plast za plastjo, imenujemo stereolitografija.

Drugi način, kjer laser skozi lečo segreva in skupaj lepi utekočinjen polimer imenujemo DLP način 3D tiskanja.

Lasersko sintiranje je način, kjer valjček na eni strani pobira prah in ga plast za plastjo nanaša na drugo stran. Laser, usmerjen v platformo, ki je namenjena izdelavi izdelka je usmerjen na površino izdelka in jo segreva, da se novo nanešen prah zlepi s prejšnjo plastjo.

FDM oz. Fused Deposition Modelling je eden najbolj prepoznanih načinov 3D tiska. Pri tem načinu tiskalnik plast za plastjo na točno določeno površino nanaša material, ki se prilepi na prejšnjo plast.

Poznamo še več načinov 3D tiska, ki pa ni tako razširjeno. Med te načine spada še ink-jet tiskanje, SDL tiskanje (Selective Deposition Lamination), in EBM (Electron Beam Melting).

Če so bile cene pred leti krepko čez par tisoč evrov pa dandanes 3D tiskalnik za osebno rabo dobimo že za približno 400 evrov. Poleg tega se moramo za 3D tiskanje še priučiti uporabe programov za 3D modeliranje saj so le-ti osnova za izdelavo izdelka s tiskalnikom. V Sloveniji pa obstaja tudi kar nekaj podjetij, ki se ukvarjajo s 3d tiskanjem, eno izmed teh je podjetje Chemets, odlikujejo jih kvalitetnih izdelki po ugodnih cenah. Za več informacij si oglejte njihovo spletno stran, ki jo najdete na naslovu http://www.chemets.si/storitve/3d-printi/.