Kartuše za tiskalnike so drage – tiskajte varčno!

Tiskalnik je danes nekaj, kar potrebuje tako rekoč vsako gospodinjstvo, saj je večina dokumentov, ki jih potrebujemo za urejanje vsakdanjih stvari, na voljo na spletu, prav tako pa je pogosto treba natisniti tudi razne druge reči. Če imate doma laserski tiskalnik, potem gotovo veste, da lahko novi tonerji stanejo izjemno veliko. Nič kaj drugače pa ne velja za kartuše za tiskalnike. Res je, da so te cenejše, vendar jih je potrebno menjavati pogosteje, saj natisnejo precej malo.

Da za kartuše za tiskalnike ne bi porabili celo premoženje, se lahko seveda odločite, da za svoj brizgalni tiskalnik kupite kartuše, ki niso originalne, temveč tako imenovane kompatibilne, celo za obnovljene (ponovno polnjene) kartuše (toner123) se lahko odločite, ali pa jih napolnite celo sami (če se na to kaj spoznate). Še vedno pa je najboljši način, da vas kartuše za tiskalnike ne stanejo preveč, ta, da ste z njimi varčni.

Kako podaljšati življenjsko dobo kartuše za tiskalnike?

Prvo pravilo je vsekakor to, da ne tiskajte, če to ni nujno potrebno. Če ste iz službe, kjer je tisk »zastonj«, vajeni, da natisnete skoraj vsak dokument, doma pošteno premislite.

Kaj pa, kadar je tisk nujen? Pravzaprav ste tiskalnik kupili zato, da boste tiskali, ne pa zato, da bi se tiskanju izognili za vsako ceno, kaj ne?

Da bi imele kartuše za tiskalnike čim daljšo življenjsko dobo, je dobro, da vsako besedilo oziroma vse, kar nameravate natisniti, pred tiskom dobro pregledate. Nesmiselno je tiskati prej, nato pa najti napako, zaradi katere je potreben vnovični tisk.

Kadar to ni nujno potrebno, za tisk ne uporabljajte vseh barv. Tudi takrat, kadar tiskate besedilo, torej črno na belo, se v tiskalniku porabljajo vse kartuše za tiskanje, tako barvne kot črna. Temu se lahko takrat, kadar ni nujna visoka kakovost tiska oziroma prava »globina« črne barve, preprosto izognete. Pred tiskom spremenite nastavitve tiskalnika in mu velite, da naj za tisk uporabi samo črno kartušo.

Najbolj težko je kartuše za tiskanje uporabljati dolgo, če imate doma otroke. Takrat se pogosto tiska v barvah, saj je potrebno pripraviti marsikateri šolski projekt. Tudi otroka navadite na to, da se tiska res zgolj nujno potrebne stvari, ga povprašajte, ali lahko kaj natisne tudi v šoli, ali pa naj projekte namesto v fizični obliki oddaja v digitalni. Marsikateri učitelj sprejme tudi delo, ki je na USB ključku ali zgoščenki, saj se zaveda, da nima vsak otrok tiskalnika oziroma je tisk lahko tudi drag.