Preudarno poslovanje s tujino

Pri vstopu na tuje tržišče smo zelo dovzetni za nekatere napake in nevšečnosti, ki lahko močno zagrenijo celotno izkušnjo in povzročijo tudi nepopravljivo poslovno škodo. Da bo poslovanje s tujino uspešno, moramo dobro premisliti o svojih opcijah. Veliko možnosti imamo predvsem pri uvozu blaga ter izbiri dobaviteljev in prevoznikov.

Uvoz robe iz trećih zemalja

Poseben izziv predstavlja uvoz robe iz trećih zemalja, pri čemer ne gre nasploh za uvoz iz tujine, temveč za uvoz iz tistih držav, ki niso članice urejene gospodarske skupnosti. Večinoma s tem mislimo na EU, ki poslovanje s tujino močno olajša, če so naši partnerji seveda prav tako člani EU.

Uvoz robe iz trećih zemalja pa pomeni uvoz iz držav, ki niso članice EU. Globaliziran trg ponuja veliko takšnih priložnosti, pogosto so te celo bistveno bolj privlačne. A treba se je zavedati, da s takšnimi uvozi neizogibno prihajajo tudi določene težave. Mednarodni transporti že tako pomenijo določene komplikacije, še sploh, če uvažamo blago iz držav, ki niso vključene v urejeno trgovinsko skupnost.

Uvoz robe iz trećih zemalja bo zahteval nekaj več pozornosti pri prečkanju državnih mej. Posebno pozornost gre nameniti meji, na kateri blago vstopa v EU, seveda pa tudi ciljni državi. Vmesne meje večinoma ne predstavljajo težav, pa tudi sicer se lahko nekaterim komplikacijam učinkovito izognemo. Ker pa je področje precej kompleksno, se splača za uvoz robe iz trećih zemalja izbrati zanesljivega partnerja, ki vse potrebno opravi namesto nas. Lahko izberemo kar špediterja, ki uredi prav vsako malenkost pri mednarodnih prevozih, lahko najdemo le dostavljavca, ki bo poskrbel za prevoz, ali pa zgolj strokovnjaka, ki bo znal ukrepati ali svetovati v primeru zapletov na meji.

V vsakem primeru pa se je pametno na poslovanje s tujino dobro pripraviti. Pred vstopom na novo tržišče imamo že tako ali tako toliko skrbi, da lahko hitro pozabimo na težave na mejah.